ACEST SITE ESTE DE VANZARE!
Monitoare-LCD OFERTA IT ► SISTEME PC - PERIFERICE IT - COMPONENTE PC Calculatoare-Craiova

Author Topic: Vorbe de duh  (Read 1224 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Pamico

• Administrator
  • Membru Erou
  • With us since: 02/08/2011
    YearsYearsYearsYearsYearsYears
Vorbe de duh
« on: November 12, 2011, 08:24:36 PM »
Vorbe de duh

Se povesteste despre Ampere ca era un savant distrat. Intr-o zi, plecand de acasa, a lipit pe usa un biletel
"Domnilor, Ampere nu-i acasa, veniti diseara".
Peste un timp, Ampere s-a intors acasa, dar, vazand biletelul pe usa, l-a citit si a plecat din nou. A revenit de-abia seara.
In carnetele sale, Leonardo da Vinci si-a notat, alaturi de numeroase schite, studii, informatii, si unele anecdote spuse prietenilor. Iata una dintre ele:
Un pictor care avea niste copii foarte urati, fiind intrebat cum e cu putinta ca el, care a pictat tablouri atat de frumoase, are astfel de copii, a raspus ca:
"Tablourile le-am pictat ziua, in timp ce pe copii i-am facut noaptea!"
Mark Twain spunea: - Îl invidiez pe Adam, pentru c? atunci când spunea o vorb? de duh ?tia c? n-a mai spus-o nimeni înaintea lui!
Scriitorul german Detlev von Liliencron i-a spus unuia care-?i d?dea ve?nic aere cu str?mo?ii lui:
- Dumneavoastr? îmi aminti?i de cartofi!
- Cum a?a? Nu în?eleg.
- ?i la cartofi partea cea mai bun? se afl? sub p?mânt!
Pablo Picasso se afla la Paris când ora?ul a fost ocupat de trupele naziste.
Ofi?erii germani îl vizitau des, iar el îi primea destul de rece. La plecare le d?dea cadou o reproducere a renumitei lucr?ri care înf??i?a distrugerea ora?ului Guernica  de c?tre pilo?ii germani.
Pictorul rostea doar un sigur cuvânt: "souvenir".
- E opera dumneavoastr?? l-a întrebat unul dintre ofi?eri.
- Oh, nu, l-a l?murit Picasso, a dumneavoastr?!
Omul politic englez Neville Chamberlain nu se desp?r?ea niciodat? de umbrela sa. Într-o zi îns? o uit? acas?. Când coborî din trenul care-l ducea la Londra, fu cât pe ce s? ia umbrela unui c?l?tor. Necunoscându-l, acesta l-a apostrofat t?ios. Chamberlain î?i ceru scuze ?i, pentru a evita repetarea unui asemenea incident, cump?r? în ziua aceea .trei umbrele.
Pe când se întorcea cu trenul spre cas?, nimeri din nou în acela?i compartiment cu c?l?torul de diminea??. V?zând umbrelele, acesta spuse:
- V?d c? azi ?i-a mers bine!
La scurt? vreme dup? ce î?i l?sase musta??, Sir Winston Churchill a fost invitat la un dineu.
- Domnule, i s-a adresat o doamn? care st?tea lânga el, ?in s? te anun? c? nu-mi pas? cât de negru sub unghie nici de politica ?i nici de musta?a dumitale.
- Fi?i f?r? nici o grij?, doamn?, i-a r?spuns Churchill, n-ave?i nici o ?ans? s? ajunge?i vreodat? în contact nici cu una, nici cu cealalta!
Voltaire a fost întrebat în ce rela?ii se afl? cu Dumnezeu. Filozoful ?i-a formulat r?spunsul astfel:
- Ne salut?m, dar nu st?m de vorb?!
Una din cele mai galante declara?ii de dragoste este aceea pe care ducele de Villa Mediona a f?cut-o reginei Elisabeta. Aceasta i-a cerut s?-i trimit? portretul iubitei lui.
Ducele i-a trimis. o oglind?!
Un pirat a fost adus în fa?a lui Alexandru cel Mare, supranumit ?i Cuceritorul, pentru a fi judecat pentru faptele sale.
- De ce e?ti pirat? l-a întrebat Alexandru.
- Fiindc? nu am decât o singur? corabie, a r?spuns piratul.
- ?i dac? ai avea mai multe, n-ai mai fi pirat? îl întreab? ilustrul conduc?tor, mirat de r?spuns.
- Fire?te. Cu o flot? întreag? a? fi un cuceritor!

Forum Craiova Center - stiri, divertisment, informatii utile, anunturi si multe altele" title="Forum Craiova Center - stiri, divertisment, informatii utile, anunturi si multe altele