Categorie General > Stiri Internationale

Prima super-arm? cibernetic? ar fi lovit Iranul ?i acum amenin?? restul lumii

(1/1)

Pamico:
Prima super-arm? cibernetic? ar fi lovit Iranul ?i acum amenin?? restul lumii

STUXNET, prima "super-arm? cibernetic?" din lume, a atacat computerele unei centrale nucleare din Iran.

CIA ar putea fi în spatele unui virus foarte puternic, numit "prima super-arm? cibernetic? din lume", care a atacat computerele de la o central? nuclear? din Iran, sus?in exper?ii cita?i de Daily Mail.

Lansarea lui Stuxnet, în 2010, a transformat viru?ii în arme de r?zboi, mai scrie publica?ia. Exper?ii cred c? Stuxnet este atât de sofisticat încât nu ar fi putut fi inventat decât cu sus?inerea unui guvern, SUA fiind principalul suspect.

Virusul a fost construit cu scopul de a ataca centrala nuclear? iranian? de la Busehr, de a prelua controlul circuitelor din interiorul acesteia ?i de a cauza pagube materiale.

"Cu Stuxnet, am deschis un nou capitol în istoria omenirii. Acum, nu mai putem opri r?spândirea armelor cibernetice", a declarat Ralph Langner, un expert nuclear care a studiat atacul.

În viitor, viru?i precum Stuxnet ar putea fi pur ?i simplu desc?rca?i de pe internet

Pentru început, speciali?tii au fost uimi?i de complexitatea atacului. Stuxnet a exploatat patru vulnerabilit??i separate ale sistemului de operare Windows, pentru a intra în sistemul de control al centralei, creat de Siemens, ?i a pune st?pânire pe acesta. Conform exper?ilor, crearea lui Stuxnet ar fi trebuit s? dureze câteva luni bune, îns?, chiar ?i a?a, virusul a p?rut "supracalificat" pentru ce avea de f?cut.

Atacul din Busehr a dovedit c? multe centrale nucleare sunt vulnerabile ?i, de atunci, ideea c? acestea pot fi controlate printr-un virus a c?p?tat amploare, atât în rândul cercet?torilor, cât ?i al hackerilor, scrie Daily Mail. Stuxnet a fost "copiat" în mai multe rânduri, existând riscul ca, în viitorul apropiat, astfel de programe s? fie pur ?i simplu desc?rcate de pe internet ?i puse s? declan?eze atacuri.

Mai multe na?iuni din întreaga lume au avertizat, în numeroase rânduri, c? r?zboaiele viitorului vor include atacuri cibernetice asupra industriei ?i economiei adversarilor ?i c? sistemele de control al traficului aerian, conductele ?i centralele electrice ar putea deveni ?inte. Asta cu atât mai mult cu cât acestea sunt dirijate de calculatoare nu foarte sofisticate, conectate la internet. Teoretic, multe fabrici sunt ?i ele vulnerabile în fa?a unor asemenea atacuri, noteaz? Daily Mail.

Guvernele mai multor ??ri, printre care ?i Marea Britanie, încearc? disperate s?-?i protejeze facilit??ile vulnerabile, înainte ca urm?toarea arm? cibernetic? s? fie lansat?. Britanicii au cump?rat un sistem care le permite s? testeze re?elele vulnerabile ?i s? le înt?reasc?, în timp ce, în SUA, agen?iile guvernamentale au intrat pe fir.

"Armata american? nu e suficient de inteligent? încât s? creeze un virus precum Stuxnet"

Subsecretarul Greg Schaffer, din cadrul Departamentului de Ap?rare al SUA, spune c? vulnerabilitatea în fa?a hackerilor provine din faptul c? tot mai multe unit??i sunt conectate la internet. "Conect?m între ele din ce în ce mai multe echipamente care nu au mai fost conectate pân? acum, iar hackerii ?i, posibil, guvernele str?ine bat la u??. Oamenii nu în?eleg cât de u?or este s? lansezi un astfel de atac, nu este nevoie de resursele unui stat pentru a face acest lucru. În curând, terori?tii, infractorii ?i hackerii vor putea lansa astfel de atacuri", a declarat Schaffer.

Subsecretarul sus?ine c? nu armata american? ar fi în spatele virusului Stuxnet, ci Departamentul energetic din SUA. "La o conferin??, mi-am exprimat aceast? idee ?i, ulterior, am fost contactat de un reprezentant al armatei, care mi-a spus c? am dreptate ?i c? armata american? nu este suficient de inteligent? încât s? creeze un asemenea virus. Dac? ar fi fost creat de ei, Stuxnet ar fi fost mai pu?in sofisticat", a declarat Schaffer. Al?i observatori consider?, îns?, c? Israelul ar fi în spatele atacului cibernetic de la Busehr.

Un virus a "determinat" un generator s? se autodistrug?

Ulterior, a ap?rut o variant? simplificat? a lui Stuxnet, numit? Duqu. Acest virus p?trundea ?i el în sistemele industriale, trimi?ând informa?ii c?tre creatorii s?i. Proiectat s? "tr?iasc?" pentru 36 de zile în calculatoarele infectate, Duqu fura informa?ii secrete, dar, spre deosebire de Stuxnet, nu se putea reproduce singur. Astfel, exper?ii consider? c? Duqu este mai degrab? un "precursor" pentru un atac de amploare, preg?tind terenul ?i furnizând r?uf?c?torilor informa?iile necesare.

Daily Mail scrie c?, într-un test efectuat în 2007, hackerii angaja?i de guvernul SUA au reu?it s? determine un generator diesel s? se autodistrug?, folosind un virus. Pentru americani, acela a fost momentul din care r?zboiul cibernetic a devenit realitate, noteaz? sursa.

sursa: You are not allowed to view links. Register or Login

Navigation

[0] Message Index

Sitemap 
Go to full version
Mobile View