Categorie General > Sport international

Dacia Lodgy, în mijlocul unui scandal interna?ional

(1/1)

Pamico:
Dacia Lodgy, în mijlocul unui scandal interna?ional

Organizatorii competi?iei Trofeului Andros sunt acuza?i de fostul campion mondial de Formula 1 c? l-au favorizat pe Alain Prost, care a concurat cu o Dacia Lodgy.

You are not allowed to view links. Register or Login

Fostul campion mondial de Formula 1 canadianul Jacques Villeneuve, participant la ultima edi?ie a Trofeului Andros, a declarat despre aceast? competi?ie c? a fost una aranjat? pentru a îl favoriza pe francezul Alain Prost, câ?tig?tor la volanul unei ma?ini Dacia Lodgy, informeaz? You are not allowed to view links. Register or Login.

Potrivit sursei citate, la ultima etap? desf??urat? la SuperBesse, Villeneuve l-a atacat pe interior în primul viraj pe Prost, plecat din pole-position, iar francezul, surprins, a pierdut controlul ma?inii sale ?i a lovit marginea de z?pad? a cicuitului, avariindu-?i automobilul. Cursa a fost oprit? cu steag ro?u, iar comisarii au considerat manevra canadianului ilegal? ?i l-au retrogradat pe ultima pozi?ie a grilei. S-a dat un nou start, iar Prost a reap?rut pe gril? dup? ce ?i-a reparat Dacia, ceea ce regulamentul nu permite.

Acest lucru a provocat mânia spectatorilor, care au aruncat cu bulg?ri de z?pad? în ma?ina lui Prost, dar ?i nemul?umirea lui Villeneuve, care a considerat c? manevra sa a fost regulamentar?.

"Am realizat c? nu participam la Trofeul Andros, ci la Trofeul Alain Prost. Este p?cat atunci când prieteniile î?i pun amprenta asupra unei competi?ii. Pun sub semnul întreb?rii prezen?a mea la aceast? competi?ie. ?sta nu e sport. Acest trofeu a fost trucat", a spus Villeneuve la Radio Monte Carlo, potrivit sursei citate.

Nici Benjamin Riviere, ocupantul locului doi în clasamentul general, nu a fost mul?umit de decizia comisarilor de a-i permite lui Prost s? concureze din nou: "Eu cred c? a fost clar pentru toat? lumea c? înving?torul Trofeului Andos sunt eu".

La rândul s?u, Alain Prost îi acuz? pe Villeneuve ?i pe ceilal?i care îi contest? victoria de lips? de fair-play. "Exist? o adev?rat? lips? de fair-play ?i de inteligen?? la unii. Nu ar fi fost prima dat? când a? fi pierdut un titlu într-o asemenea manier?. Nu sunt f?cut pentru lucruri de acest gen", a spus pilotul francez.

Pilotul echipei Dacia Lodgy, Alain Prost a câ?tigat edi?ia 2011-2012 a Trofeului Andros, dup? ce s-a impus în etapa a ?aptea ?i ultima, sâmb?t? sear?, în sta?iunea francez? de schi SuperBesse.

Cu 823 de puncte, cvadruplul campion mondial din Formula 1 ?i-a adjudecat al treilea succes la Trofeul Andros, dup? cele din 2007 ?i 2008, pe Toyota.

În ultima etap?, francezul s-a impus în fa?a compatrio?ilor s?i Jean-Philippe Dayraut (Mini) ?i Evens Stievenart (Dacia Lodgy).

Prezent pentru a doua oar? la Trofeul Andros, Jacques Villeneuve a încheiat ultima etap? pe locul 8 la bordul unei Skoda Fabia ?i a fost pe pozi?ia a 12-a la general, cu 692 de puncte.

La edi?ia trecut? a Trofeului Andros, Prost a ocupat locul doi, cu o Dacia Duster.

Trofeul Andros este o competi?ie de vitez? pe ghea?? ?i zapad?, organizat? de francezi, care se desf??oar? în fiecare iarn? începând cu 1990, în sta?iuni montane. Cursele au loc pe parcursul a dou? zile ?i cuprind mai multe probe, pentru ma?ini de competi?ie care p?streaz? silueta celor de serie ?i pentru automobile electrice.

sursa: You are not allowed to view links. Register or Login

Navigation

[0] Message Index

Sitemap 
Go to full version
Mobile View