Currently:
  • "Jetman'' Rossy - The ultimate dream of flight 5 1

Categorie General > Stiinta si Tehnologie

"Jetman'' Rossy - The ultimate dream of flight

(1/1)

Pamico:
"Jetman'' Rossy - The ultimate dream of flight

"Jetman'' Rossy, pe numele sau real Yves Rossy, un fost pilot de vanatoare, acum in varsta de 52 de ani, ne face o demonstratie in care un vis devine realitate. Visul de a zbura "liber".

"Orice om a avut macar o data acest vis, visul de a zbura cat mai liber si eu am reusit sa mi-l indeplinesc", spune Rossy. "Costumul-aripa" are o greutate de 55 de kg, o anvergura a aripilor de aproximativ 2m, are patru motoare si poate atinge o viteza de 200 km/h.

''Jetman'' Rossy a fost pilot de vanatoare pentru Fortele Aeriene Elvetiene timp de 17 ani. Anterior acestei demonstratii de zbor pe care a facut-o recent in Alpii Elvetieni, "Jetman" a mai zburat cu ajutorul costumului sau peste Lacul Geneva in 2002 si Canalul Manecii, in 2008. De asemenea, a mai traversat Marele Canion in opt minute, si Canalul Manecii, in 13 minute.

Caracteristici Aparat
• Weight: 120lb (55 kg)
• Wing span: 79" (or 2 metres)
• Average speed: 125mph (200km/h)
• Engine type: Four Jet-Cat P200
• Engine size: Between 15 and 30 litres
• Fuel: Mix of kerosene and 5 per cent turbine oil for lubrification

Tot ce-i trebuie temerarului Rossy, este un altimetru pentru siguranta si un mic dispozitiv pentru acceleratie si control pe care-l tine in mana. La inceput, aparatul de zbor a avut decat doua motoare, la care in timp Rossy a mai adaugat inca doua pentru un zbor tri-dimensional complet, astfel putand sa faca tot felul de acrobatii in aer.

Urmarit-l mai jos pe curajosul ''Jetman'':

You are not allowed to view links. Register or Login
Foto: Alain Ernoult/Barcroft Media

Navigation

[0] Message Index

Sitemap 
Go to full version
Mobile View