Currently:
  • Jason de Graaf si uluitoarele sale picturi hiperrealiste 4 1

Life & Style > Arta si Personalitati

Jason de Graaf si uluitoarele sale picturi hiperrealiste

(1/1)

Pamico:
Jason de Graaf si uluitoarele sale picturi hiperrealiste

Jason de Graaf este un pictor olandez, iar operele sale fac parte din noul curent care se numeste "hiperrealism". Picturile sunt realizate cu vopsea acrilica, o vospea rar intalnita in randul artistilor, fiind dificil de lucrat cu ea, datorita faptului ca se usuca repede. Insa odata definitivata lucrarea, rezultatele sunt uimitoare. Operele lui Jason de Graaf sunt atat de realiste, incat un privitor neavizat poate cu usurinta sa spuna ca lucrarile sunt de fapt fotografii de inalta rezolutie, in niciun caz picturi.

Jason de Graaf infatiseaza in lucrarile sale, de la obiecte de zi cu zi, pana la fructe si flori. Acesta declara intr-un interviu: "Picturile mele incearca sa creeze o realitate alternativa, o iluzie a verosimilitatii pe suprafata pictata, filtrata astfel incat sa sa-mi exprime viziunea unica. In toate picturile mele obiectul este un mijloc de a explora capacitatea mea de a comunica ceva unic privitorului. Folosesc culorile si compozitia intuitiv, cu intentia de a insufla picturilor mele, emotie, starea de spirit si mister".

Urmariti mai jos o parte din operele acestui artist:

You are not allowed to view links. Register or Login poze

Navigation

[0] Message Index

Sitemap 
Go to full version
Mobile View