Monitoare-LCD OFERTA IT ► SISTEME PC - PERIFERICE IT - COMPONENTE PC Calculatoare-Craiova

Author Topic: Recuperarea datelor sterse sau distruse de pe hard-discuri  (Read 3233 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Dementor

• The Nightwatcher !
  • Moderator
  • Full Membru
  • He walks amongst us but he is not one of us
  • With us since: 02/08/2011
    YearsYearsYearsYearsYearsYears
    • Forum Craiova Center
  • Expertises:
  • Movie addict
  • Professional gamer
Recuperarea datelor sterse sau distruse de pe hard-discuri
« on: August 14, 2011, 10:25:05 AM »
Astazi vom aduce in discutie asa numitele programe de recuperare a datelor de pe unitati de stocare, date care ori au fost sterse, ori au fost afectate de vreun virus de calculator, ori au fost stocate pe o unitate care a suferit o defectiune.
Cele mai intalnite situatii sunt in momentul in care apar sectoare “bad” pe hard-discurile mai vechi sau cu defecte de fabricatie, sau in momentul in care se sterg accidental informatii interesante sau importante de pe hard-disc, informatii de care am “scapat” definitiv in lipsa unui program software dedicat pentru recuperarea datelor.

De asemenea, programele de recuperare pot recupera si e-mailuri, fisiere stocate pe retea, sau pe CD-uri sau DVD-uri deteriorate, ori stick-uri USB.

Acum nu mai este cazul sa ne facem probleme in ceea ce priveste usurinta in utilizare, pentru ca in ton cu toate programele aparute in ultima perioada, programele de “data recovery” sunt foarte usor de utilizat, astfel incat nu trebuie sa avem cunostinte prea detaliate in IT pentru a putea utiliza cu succes un astfel de program.

In momentul in care achizitionati un program pentru recuperarea datelor trebuie sa avem in vedere in special: posibilitatea recuperarii de date de pe cat mai multe medii de stocare (hard-disc clasic cu interfata IDE, SATA, SCSI sau SAS, montate in RAID, USB Stick, medii optice, etc)  si suportarea a cat mai multor tipuri de fisere existente intr-un calculator “standard”, dupa care  trebuie observata usurinta in utilizare – conform celor care vor folosi programul respectiv.

In randurile care urmeaza vom prezenta in ordine de la cel mai “slab” la cel mai performant, cateva programe specializate in recuperarea datelor pierdute.

• Handy Recovery

Acest program este per ansamblu destul de bun, insa principalul motiv pentru care acesta este pe ultimul loc este lipsa posibilitatii de a cauta, dupa nume si dupa extensie, fisierele care ne intereseaza.
Alaturi de acest lips major, intre neajunsuri mai regasim imposibilitatea de a recupera e-mailuri sterse, datele de pe unitati externe de stocare (USB stick) sau de pe matrici RAID – ceea ce-l face nepotrivit in foarte multe cazuri, de aceea nu-l putem recomanda spre cumparare.

Puncte pozitive gasim la acest software la capitolul usurinta in utilizare si la capitolul “Help” unde se gasesc pe langa resursele integrate in program si suport e-mail plus o linie telefonica dedicata.

• Data Recovery Wizard

Imediat in fata programului mentionat regasim acest soft, care are in plus posibilitatea de a recupera date inclusiv de pe memorii externe (USB stick) camere foto digitale sau intr-o versiune diferita fata de “standard” inclusiv posibilitatea de a recupera date din retea, insa din pacate se mentine imposibilitatea de a recupera e-mailurile care s-au pierdut din orice motiv – fapt pentru care nici el nu poate accede pe primul loc intre programele de recuperare de date.

O alta mica diferenta este reprezentata de posibilitatea de a previzualiza documentele sau pozele care ne intereseaza, pentru a nu risca sa recuperam un fisier care ne este inutil, si tot ca o diferenta, de data aceasta in minus amintim lipsa suportului telefonic pentru clienti – oricum inutil pentru multi utilizatori din Romania.

• DT Utilities Digital Rescue Premium

Castigatorul nostru este DT Utilities Digital Rescue Premium care ofera cea mai completa si cea mai echilibrata solutie de recuperare de date, singurul neajuns fiind imposibilitatea de a recupera fisiere de pe retea, avantaj fiindu-i acela ca  poate recupera fisiere de orice tip indiferent de dispozitivul de stocare ( hard-disc clasic, USB stick sau mediu optic ).

Un neajuns fata de celelalte doua programe de recuperare de date este dat de imposibilitatea de a recupera ceva in situatia in care partitia a fost modificata sau stearsa, oferind in schimb cea mai "mare" integritate pentru fisierele recuperate.

Oricum, avand in vedere ca un pret mediu pentru un astfel de software este de aproximativ 50 de dolari nu vedem vreun impediment in achizitia unui astfel de program – nu se stie cand veti avea nevoie de el si va va fi foarte util. You are not allowed to view links. Register or Login

Offline McJohn

• Full Membru
  • With us since: 31/10/2012
    YearsYearsYearsYearsYears
Re: Recuperarea datelor sterse sau distruse de pe hard-discuri
« Reply #1 on: January 09, 2013, 01:07:58 AM »
Asta vara, am sters din greseala o partitie de pe HDD.
Incercand sa o recuperez, am sters-o si pe cealalta !
Am functionat o luna-doua doar cu partitia C. Toate amintirile , filme , poze ... tot era pierdut !
Am gasit programe de recuperat cu plata, dar si free (cu cele free puteam recupera pana la 2 GB, dar eu trebuia sa recuperez 200 GB) !
Atunci am descoperit acest program "EaseUs Partition Recovery" cu care am recuperat toate datele ! Multumesc si azi celui ce mi l-a recomandat !

Offline skipy

• Incepator
  • *
  • With us since: 12/08/2013
    YearsYearsYearsYears
« Reply #2 on: August 19, 2013, 07:00:38 PM »
Spuneti-mi va rog,daca am este win xp reinstalat din nou,si la instalare ai sters partitiile toate,se mai pot recupera fisiere ce au fost pe acele partitii sterse?

Offline Pamico

• Administrator
  • Membru Erou
  • With us since: 02/08/2011
    YearsYearsYearsYearsYearsYears
« Reply #3 on: August 19, 2013, 07:10:14 PM »
You are not allowed to view links. Register or Login
Spuneti-mi va rog,daca am este win xp reinstalat din nou,si la instalare ai sters partitiile toate,se mai pot recupera fisiere ce au fost pe acele partitii sterse?

Uneori se mai pot, dar majoritatea vor fi fisiere pe care nu o sa le mai poti folosi. Fisiere trunchiate, asa ca degeaba le recuperezi, ca nu o sa poti sa le folosesti! Depinde mult si de programul de recuperare cat de performant este!

Printre cele mai bune programe sunt GetDataBack si EasyRecovery!
Forum Craiova Center - stiri, divertisment, informatii utile, anunturi si multe altele" title="Forum Craiova Center - stiri, divertisment, informatii utile, anunturi si multe altele

Offline lost

• Incepator
  • *
  • With us since: 22/01/2014
    YearsYearsYears
« Reply #4 on: January 22, 2014, 09:11:54 AM »
1.R-Studio 5.4 Build 134580 Corporate Portable
incearca aceasta si o sa recuperezi tot

Offline McJohn

• Full Membru
  • With us since: 31/10/2012
    YearsYearsYearsYearsYears
Re: Re: Recuperarea datelor sterse sau distruse de pe hard-discuri
« Reply #5 on: May 05, 2014, 08:28:59 AM »
You are not allowed to view links. Register or Login
Dacă nu ai adăugat nimic pe partiţii respective le poţi recupera 100%, dacă ai adăugat date după formatare poţi recupera, mai puţin secţiunea unde datele au fost rescrise.
 Nu ştiu dacă poţi recupera cu programele free.
 Dar dacă nu merge îţi faci cont pe "Programe pentru începători " şi din cînd în  cînd (cam la 2-3 luni) sînt promoţii. Pentru 24 ore un program cu plată poate fi instalat fără bani.
La revedere !