Reclame Gratuite > Reclame site-uri

Avem nevoie de emotii...Le poti gasi aici !!

(1/1)

desprerealitate:
Sunt clipe de care nu mai vreau sa scap. Clipe ce pot umple sufletul unui om cu prezenta lor, cu aroma lor. Clipe ce ne sunt oferite de Univers pentru a ne proteja, pentru a impiedica frica sa se manifeste in noi.
Nu inteleg de ce se succed cu o asa de mare repeziciune. Iti cauti acea secunda perfecta care sa te surprinda prin magistrala ei prezenta. Si cand o gasesti, ea trece. Ai vrea sa faci un legamant pe viata cu ea, dar ca tot ce este frumos, trece…

Sunt clipe prin care nu as vrea sa trec niciodata, dar ele se incapataneaza sa ma viziteze si sa-mi arate ca frumosul nu poate exista fara uratenie, bucuria nu poate exista decat in antiteza cu tristetea. Si ma holbez la clipa aceea urata pentru a invata probabil sa o evit alta data.
Ea isi schimba infatisarea si ma surprinde mereu. Trebuie doar sa o accept si sa astept. Va trece! Mai greu, insa o va face.

Sunt locuri ce ma fascineaza prin rezonanta lor. Prin pitorescul lor. Si mi-as dori sa raman sa le admir pentru totdeauna, dar eu actionez prosteste, ca o copila care fuge atunci cand vede baiatul de care este indragostita nebuneste. Imi iau inima in dinti si plec. Cu cat stau mai mult acolo, cu atat se va transforma acel loc in ceva banal si insipid. Plec cat mai departe nu pentru a uita ci pentru a mi se face dor sa ma reintorc…

Sunt locuri care nu imi fac deloc placere, insa destinul imi face o surpriza si ma trece si pe acolo. Probabil am ceva de invatat. Cine stie? Si stau atent sa inteleg ce trebuie sa fac ca sa pot sa urc la urmatorul nivel, sper eu mai bun. Sa mi se reveleze secretul. Uneori, trec ani de zile si nu ma pot misca mai sus. Incep sa cred ca am nevoie doar sa imi lumineze cineva mintea si sa pricep Regula pe care trebuie sa o respect pentru a mi se deschide usa… Astept ca o mana gigantica sa miste pionul din mine spre desavarsire, spre a fi mai bun…

Sunt oameni care ma fac sa ma intreb de ce naiba trebuie sa traiesc printre ei? Oameni meschini, fara principii, oameni fara scrupule, fara inteligenta, care traiesc ca elementalii, primele forme de viata care au existat vreodata. Doar sa manance si sa se inmulteasca. Este si asta o forma de baza a supravietuirii. In definitiv, asa se manifesta si regnul animal. Exact ca si constiinta lor. Pricep repede ca Providenta nu face greseli, deci si ei trebuie sa existe. Si iar astept sa ajung intr-un loc in care astfel de fiinte nu au parola de acces…Incerc sa imi aduc aminte daca eu stiu vreo parola…Si iar astept…

Sunt oameni care ma fascineaza cu prezenta lor. Cu atatea calitati spirituale capatate in timp, in urma respectarii unor sanatoase principii. Oameni care in fiecare zi sunt mai buni si mai grandiosi. Fiinte care traiesc pentru ei, nu pentru cheremul si dorinta perversa a altora mai sus descrisi. Si incerc sa stau cat mai mult in preajma celor mareti. Cine stie, poate e chestiune de rezonanta si voi creste si eu… Ei, insa, sunt in continua miscare. Au invatat ca trebuie sa fie stapani pe ei insisi pentru a evolua. Nu au timp sa priveasca in spate catre naivitate. Ei sigur au parola.

Si raman cu cei cu care nu ma potrivesc. Blocat intre agonie si extaz, intre lacrimi si zambet, intre viata si moarte… Astept sa cresc…

You are not allowed to view links. Register or Login

Emotii...si atat!

Un site ce va poate deschide sufletul. Un site despre tot ce este frumos si despre carti.

Navigation

[0] Message Index

Sitemap 
Go to full version
Mobile View