GSM - Telefoane > Stiri

Installer-ul Android CyanogenMod a fost eliminat din Google Play

(1/1)

Pamico:

Se pare ca de la un timp Google a luat-o putin razna si ca drept dovada, ultima sa isprava este cererea facuta catre cei de la Cyanogen pentru a scoate din Google Play aplicatia de instalare a firmware-ului bazat pe Android, CyanogenMod. Motivatia fiind incalcalcarea termenilor Google in ceea ce priveste dezvoltatorii de programe.

Cu ajutorul acestui installer, utilizatorii erau indrumati catre activarea utilitarului Android Debug Bridge, cu ajutorul careia se poate rescrie ROM-ul, Cyanogen fiind cel mai mare creator de ROM-uri Android.

"Am fost contactati de echipa de suport Google pentru a ne comunica faptul ca aplicatia noastra incalca termenii Google Play pentru developeri. Ne-au sfatuit sa retragem din magazin produsul nostru in mod voluntar, altfel ne vor obliga sa facem acest lucru urmand calea administrativa. Drept urmare am respectat acesta doleanta si am retras din Google Play aplicatia de instalare a firmware-ului CyanogenMod. Intre timp speram ca Google sa-si dea seama de greseala facuta si sa revina asupra deciziei.", au declarat cei de la Cyanogen pe site-ul lor.

Sa explicam sumar pentru cei mai putin avizati, ce este CyanogenMod?

CyanogenMod este o distributie open source modificata a platformei Android, folosita in telefoane mobile si tablete. Distributia este dezvoltata de catre cei de la Cyanogen pe baza codurilor sursa originale ale celor de la Android, in plus aducand o serie de optiuni mult indragite de utilizatori pe care varianta oficiala nu le detine. Si daca tot am amintit de utilizatori, o statistica a celor de la Cyanogen spune ca nu mai putin de 9,3 milioane de utilizatori folosesc acest mod.

Printre optiunile pe care CyanogenMod le aduce ca plus valoare fata de variantele originale de Android Jelly Bean putem aminti:

• suport nativ pentru teme
• codecuri audio pentru fisiere FLAC
• o lista mult mai mare cu Access Point-uri
• OpenVPN client
• revocarea permisiunilor pentru instalarea de aplicatii
• suport pentru Wi-Fi, Bluetooth si USB tethering (sharuirea conexiunii de Internet cu alt device)
• CPU overclocking
• gestionarea permisiunilor aplicatiilor
• imbunatatiri ale interfetei
• posibilitatea de a bloca reclamele (optiune care se pare ca-i deranjeaza mult pe cei de la Google)
• o mai buna optimizare a proceselor, ceea ce duce la o crestere a performantelor
• si altele

Desi Google Play a eliminat aplicatia CyanogenMod, aceasta va putea fi descarcata de pe serverul lor si de asemenea va putea fi gasita si pe Amazon sau in Samsung app-stores, spun cei de la Cyanogen.

Mai multe amnunte aici: You are not allowed to view links. Register or Login

Navigation

[0] Message Index

Sitemap 
Go to full version
Mobile View