Software > Probleme si intrebari

Drivere si codecuri

(1/1)

dandanf:
Sunt un conservator, asta pot spune despre mine. Iar cand vine vorba de cautat softuri utile, prefer sursele sigure, ferite de virusi. De aceea, atunci cand ma uit dupa drivere, merg mai tot timpul pe pagina producatorului. Si totusi, daca ar fi sa aleg un program de drivere, care sa caute si sa le instaleze automat in calculator, ce ar trebui sa aleg? Am auzit mai multe versiuni, dar mi-ar fi utile acele softuri sigure, care nu ascund in executabil programe daunatoare. Cine poate sa-mi dea un exemplu bun? Nu numai pentru mine, ci si pentru alte persoane care se gasesc in dificultate si nu cunosc etapele (uneori greoaie) instalarii unor drivere /  softuri utile. Tot mi se spune de Driver Genius. Ce recomandari puteti face? Orice parere e binevenita.

La fel se intampla cu unele codecuri care vin la pachet X in 1. Ma feresc de ele ca de dracu' si numai cand aud de "codec pack" mi se ridica parul de pe mana. De aceea atentia mea se indreapta catre videoplayerele care vin la pachet cu codecuri incorporate (cum e VideoLan). Fobia asta se trage de la virusi. Poate nu pachetele de softuri sunt de vina, ci sursele de unde le descarcam. K-LITE Codec Pack (sau ceva de genul) mereu mi-a parvenit cu virusi. Vreau, si sub acest aspect, sfaturi utile, pentru a scapa de aceste temeri (poate nefondate).

Multumesc!

Dan

Pamico:
Salut Dan,

Sincer, sunt in asentimentul tau in mare masura, datorita faptului ca este din ce in ce mai dificil in ziua de azi sa mai ai incredere in ceea ce iei de pe net. Pot sa-ti spun in schimb, dar si sa-ti recomand in acelasi timp, tocmai pachetul de codec-uri pe care tu zici ca ai avut probleme cu el. Mai exact K-Lite, care din punctul meu de vedere este cel mai bun pachet de codec-uri. Eu personal il folosesc de ani de zile, mai tot timpul cu update-urile facute si sincer nu am avut niciodata probleme cu el. Eu il iau de aici: You are not allowed to view links. Register or Login
Varianta full.

Daca vrei iarasi un player bun, care are si codec-uri incorporate, iti recomand KMPlayer pe care il gasesti aici: You are not allowed to view links. Register or Login. E un player de mare exceptie, pe care de asemenea il folosesc de foarte mult timp. Are o multime de optiuni si merge impecabil. S-ar putea sa-ti prinzi urechile in setari, dar cu putin efort o sa te prinzi ce si cum. De asemenea si codec-urile trebuie setate, nu le instalezi si gata. Nu asa se face. Sa nu ma pui sa-ti explic ce si cum ca ar trebui sa scriu 5 pagini pline. In mare trebuie luate la mana si codec-urile audio si cele video dupa ce se instaleaza si bifate niste optiuni. Nu e complicat, dar sunt multe. Cam astea sunt recomandarile mele. Bafta!

PS: Drivere v-am pus aici, You are not allowed to view links. Register or Login. Link-uri catre paginile producatorilor, tocmai pentru a va usura cautarile!

Navigation

[0] Message Index

Sitemap 
Go to full version
Mobile View