Hardware > Depanari Hardware si Software

Monitor cu probleme

(1/2) > >>

dandanf:
Salutari!
Cand unui monitor crt i se schimba luminizitatea si culorile (rosu nu mai e rosu. verde nu mai e verde) :blank:, ce se poate face sau unde trebuie umblat? Poate fi placa video? Poate cablurile? Si daca e monitorul de vina, se mai poate face ceva cu el, in afara de a-l inlocui? >:(

Multumesc!

Pamico:
You are not allowed to view links. Register or LoginSalutari!
Cand unui monitor crt i se schimba luminizitatea si culorile (rosu nu mai e rosu. verde nu mai e verde) :blank:, ce se poate face sau unde trebuie umblat? Poate fi placa video? Poate cablurile? Si daca e monitorul de vina, se mai poate face ceva cu el, in afara de a-l inlocui? >:(

Multumesc!

--- End quote ---

Vrei sa iesi cu el la pensie?  :) Mai concret, cum rosu nu mai e rosu? Da cum e?

Poate fi si placa video, desi ma indoiesc. Insa mai degraba cred ca este monitorul. Ori transformatorul de linii are probleme, in speta triplorul care e montat pe el, mai exact potentiometrul de screen e defect si nu mai face contact cum trebuie. Astfel isi schimba valoare si apare acea luminozitate excesiva sau din contra, mai intunecat. Poate fi ceva pe baleiajul pe orizontala, un condensator, sau mai multi, electrolitici, care sunt uscati, imbatraniti si nu mai filtreaza tensiunea.

De asemenea poate fi o componenta defecta si pe placa de pe gatul tubului, placa crt. Greu de spus pe nevazute!

dandanf:
Salut, din nou! Nu mi-am propus sa ies cu el la pensie (si oricum si-a facut treaba), dar ma gandeam ca sursa problemei e externa (cablu, placi), si atunci era alta rezolvarea. Intre timp, am montat un alt monitor, lasandu-l pe cel anterior sa se odihneasca cateva zile (poate are nevoie de repaos). Cu monitorul actual nu sunt probleme, prin urmare nu componentele calculatorului (din unitatea centrala) sunt de vina.
Cand imaginea se schimba, auzeam un "click" in monitor, semn ca ceva se declansa sau deconecta (i-am dat un degauss, dar tot nu s-a rezolvat). E clar o problema cu monitorul. Am facut 2 fotografii care sa evidentieze diferentele (nu sunt concludente, dar cred suficiente pentru a avea o idee despre ce i se intampla).

You are not allowed to view links. Register or Login

You are not allowed to view links. Register or Login

Pamico, ma bucur ca ai vaste cunostinte tehnice, dar n-am putut tine pasul cu tine in explicatiile date, cu exceptia acelor termeni despre care am auzit ceva, ceva.
Acum, ca pozele sunt la vedere, poate ma lamuresc si eu ce optiuni am. Mersi

Pamico:
You are not allowed to view links. Register or LoginPamico, ma bucur ca ai vaste cunostinte tehnice, dar n-am putut tine pasul cu tine in explicatiile date, cu exceptia acelor termeni despre care am auzit ceva, ceva.
Acum, ca pozele sunt la vedere, poate ma lamuresc si eu ce optiuni am. Mersi

--- End quote ---

Iti spun din prima ca este transormatorul de linii, iar ce auzi tu este triplorul (diode si condensatori care fac tensiune de 18.000 V care se duce in tub pe firul ala cu ventuza). Se aud descarcari de inalta tensiune in transformatorul de linii, mai exact in acel triplor (care e montat pe transformatorul de linii). Nu prea ai ce sa-i faci, din pacate. Boala veche a transformatoarelor de linii datorita uzurii! Plus ca din cauza descarcarilor se duce si finalul de linii (tranzistorul final), daca il chinui asa. La REMAT cu el! :)
Mai exista si riscul sa busesti placa video. Descarcarile alea se imprastie cateodata si prin alte parti. Iti da o intoarcere pe cablul video si busesti placa.
Asa ca...alegerea iti apartine!

dandanf:
"LA REMAT cu el", ca sa te citez. Pentru ca e imposibil sa nu ai dreptate. N-am sa-l mai folosesc, pentru ca nu vreau sa-mi dau peste cap sistemul. Mi-ai rezolvat o a doua enigma prin raspunsul tau, caci, atunci cand "clickul" se audea in monitor, sunet ciudat se producea si in unitatea centrala (tot un fel de click, probabil in relatie cu placa video). Pot spune ca e pe duca, deoarece are momente cand isi si revine. L-am testat si azi, iar la inceput imaginea a fost afectata, dar dupa ce a intrat in Windows s-a reglat de la sine. Apoi i-am dat restart (sa verific ca nu e o intamplare), dar imaginea normala nu a mai revenit, ci mi-a afisat aceeasi problema. Nu are rost sa ma mai incurc cu el daca exista un monitor de schimb (mai vechi, tot crt, cu diagonala mai mica, DAR FUNCTIONAL! - poate nici el n-o mai duce mult, dar momentan functioneaza).
O saptamana usoara!

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Sitemap 
Go to full version
Mobile View