Hardware > Depanari Hardware si Software

Imbunatatire semnal telefon

(1/1)

dandanf:
Bine am revenit pe forum!
Am o intrebare foarte scurta: un adaptor wireless pentru internet (usb) conectat la un pc poate imbunatati semnalul telefonului in zone in care acesta are fluctuatii (in interior)?
Nu ma refer la semnalul Wi-Fi pentru internet, ci la semnalul operatorului de telefonie mobila (Orange, Cosmote, Telekom).
Am cautat informatii pe net, dar nicio sursa nu mi-a oferit raspunsul dorit, majoritatea referindu-se la semnaulul pentru internet Wi-Fi. Or, pe mine ma intereseaza strict semnalul operatorului de telefonie mobila.
Orice indicatii sunt binevenite! Grazie!

Pamico:
You are not allowed to view links. Register or LoginBine am revenit pe forum!
Am o intrebare foarte scurta: un adaptor wireless pentru internet (usb) conectat la un pc poate imbunatati semnalul telefonului in zone in care acesta are fluctuatii (in interior)?
Nu ma refer la semnalul Wi-Fi pentru internet, ci la semnalul operatorului de telefonie mobila (Orange, Cosmote, Telekom).
Am cautat informatii pe net, dar nicio sursa nu mi-a oferit raspunsul dorit, majoritatea referindu-se la semnaulul pentru internet Wi-Fi. Or, pe mine ma intereseaza strict semnalul operatorului de telefonie mobila.
Orice indicatii sunt binevenite! Grazie!

--- End quote ---

Salutare,
Bine ai revenit! Cam rar!  :)

Nu merge, nu are cum sa imbunatateasca! Si frecventele de lucru sunt diferite! Iti trebuie o antena externa, adica asa ceva:

sau

Se monteaza in spatele telefonului! Sau asa ceva: You are not allowed to view links. Register or Login

dandanf:
Mersi! Am gasit si eu aceste dispozitive, dar modelele de telefon detinute nu permit conectarea prin cablu/antena la booster-ul de semnal, ci e nevoie de o captare wireless, prin unde de frecventa potrivita (nu am slot pentru antena externa prin care sa se conecteze). M-am documentat si despre solutii neconventionale, diferite de cele profesionale (homemade), dar cred ca tot o antena de profil rezolva cel mai bine deficienta de semnal.

Pamico:
You are not allowed to view links. Register or LoginMersi! Am gasit si eu aceste dispozitive, dar modelele de telefon detinute nu permit conectarea prin cablu/antena la booster-ul de semnal, ci e nevoie de o captare wireless, prin unde de frecventa potrivita (nu am slot pentru antena externa prin care sa se conecteze). M-am documentat si despre solutii neconventionale, diferite de cele profesionale (homemade), dar cred ca tot o antena de profil rezolva cel mai bine deficienta de semnal.

--- End quote ---

Aproape toate telefoanele au! Numai ca nu toate sunt aparente, majoritatea au mufa pentru extensia antenei sub capac!

Navigation

[0] Message Index

Sitemap 
Go to full version
Mobile View