Hardware > Asistenta hardware

Sfat achizitie laptop

(1/1)

dandanf:
Salutari cititorilor acestui forum!
Recent, mi-am zis ca nu ar strica sa-mi cumpar si un laptop, dar as avea nevoie de sfaturi, care sa ma ajute sa fac alegerea potrivita. Fie ca vorbim de unul nou, sau de unul second hand, aceste aparate, ca multe altele, au proprietati de care trebuie sa tinem seama. Din vasta lista, ma voi opri acum asupra unui factor deloc de neglijat: caldura/temperatura de functionare.
Exista laptopuri care se incing foarte rau si exista dispozitive care nu genereaza atat de multa caldura. Evident, e vorba si de cum ne folosim de ele si ce rulam pe ele.
Stiu ca anumite branduri stau prost la capitotul "laptop aerisit", de aceea am nevoie de un sfat legat de producator. Ce modele sunt de evitat in aceasta alegere, aflate pe lista neagra? Multumesc!

Pamico:
De cumparat:

- Asus (cel mai bun raport pret/calitate)
- HP
- Lenovo
- IBM
- Sony

De evitat (rata mare de defecte):

- Dell
- Toshiba
- Acer

De incalzit se incalzesc toate (si e normal, de fapt nu prea este, dar...) cele care au placi video dedicate! Oricum racirea este deficitara la toate, mai putin la cele mai speciale facute pentru jocuri care au 2 coolere si o alta dispunere a componentelor, insa foarte scumpe!

dandanf:
Mersi de pont, Pamico!
Sunt constient ca orice laptop se incalzeste si, preventiv, e bine sa avem si un dispozitiv suplimentar de racire (cooler sau suport din material special).
Voi avea in vedere indicatiile tale. Nu il cumpar pentru jocuri, ci pentru office. Evident, poate vreau sa vad un film, un clip pe el, la calitate acceptabila. Il vreau pentru portabilitatea sa si pentru a lasa si pe altii la desktop, caci unii ca mine nu se prea dezlipesc de el (am de lucru pe el, deci nu pierd vremea).
Sper sa fac alegerea potrivita, pentru nevoile personale!
O seara frumoasa!

Pamico:
You are not allowed to view links. Register or LoginMersi de pont, Pamico!
Sunt constient ca orice laptop se incalzeste si, preventiv, e bine sa avem si un dispozitiv suplimentar de racire (cooler sau suport din material special).
Voi avea in vedere indicatiile tale. Nu il cumpar pentru jocuri, ci pentru office. Evident, poate vreau sa vad un film, un clip pe el, la calitate acceptabila. Il vreau pentru portabilitatea sa si pentru a lasa si pe altii la desktop, caci unii ca mine nu se prea dezlipesc de el (am de lucru pe el, deci nu pierd vremea).
Sper sa fac alegerea potrivita, pentru nevoile personale!
O seara frumoasa!

--- End quote ---

Pentru putin! Citeste ce am scris aici: You are not allowed to view links. Register or Login
Asta in legatura cu racirea suplimentara de care pomeneai. Nu face decat sa raceasca un plastic care nu realizeaza niciun fel de transfer termic! Deci investitie de pomana! Are flacaul meu la laptop un cooler pad cu 3 ventilatoare, despre care pot sa spun doar...FRECTIE!  :)

Navigation

[0] Message Index

Sitemap 
Go to full version
Mobile View