Life & Style > LifeStyle

Radu Maz?re ?i-a petrecut vacan?a în Madagascar

(1/1)

Pamico:
Radu Maz?re ?i-a petrecut vacan?a în Madagascar: Am avut sentimentul c? eram un colonist din anii '30

Primarul municipiului Constan?a, Radu Maz?re, revenit dintr-o vacan?? în Madagascar, a spus c? a fost foarte mul?umit de cele întâlnite acolo, de clim? ?i de localnici, care erau relaxa?i, ?i c? a avut sentimentul c? era privit de b??tina?i ca un colonist din anii '30.

"Oamenii erau foarte dr?gu?i, nu erau agresivi, violen?i ca în Africa de Sud, Mozambic. (…) Am avut sentimentul c? eram un colonist din anii '30, dac? a?i v?zut în filme, unde popula?ia b??tina?? nu era înc? revoltat? ?i nu era înr?it?. Am avut sentimentul unui colonist acolo. Oamenii erau agreabili, doreau s? câ?tige ni?te bani de la tine, erau serviabili", a afirmat mar?i, într-o conferin?? de pres?, Maz?re.

El a povestit c? î?i petrecea ziua dându-se cu zmeul, citind sau plimbându-se ?i c? a fost mul?umit de mâncarea de acolo.

"Citeam, m? plimbam, mergeam la pia??. Mâncarea senza?ional de bun?, nimic din plastic, nimic contraf?cut, erau ni?te g?ini sl?b?noage, cu picioare lungi, extraordinar de gustoase, fructe foarte bune, ro?ii, ca la noi la ?ar?, au ni?te vaci cu cocoa??, care se numesc zebu, ?i care sunt foarte bune de mâncat", a spus primarul Constan?ei.

Edilul a fost impresionat ?i de faptul c? localnicii nu respect? reguli de circula?ie ?i a întâlnit multe ma?ini vechi de 40 de ani. "Au taxiuri Renault 4 din 1970, nu era absolut nicio regul?, umblau 20 într-o ma?in?, puteai s? bei la volan, nu trebuia centur?, nu trebuia casc?. Nu trebuie nimic, faci ce vrei", a explicat Radu Maz?re.

El a mai spus c? s-a în?eles cu localnicii în limba francez?, chiar dac? nu st?pâne?te aceast? limb? foarte bine. Maz?re a r?mas impresionat de cât de relaxa?i erau b??tina?ii ?i a povestit c? diminea?a când mergea la micul-dejun angaja?ii restaurantului cântau la chitar?.

"Vorbeam cu ei în fracenz?. Râdeam eu de mine, dac? m? auzeai cum vorbeam. Un lucru mi-a r?mas în minte: m? trezeam la 6 diminea?a, mâncam pe la 7, c? m? trezeam devreme, nefiind cluburi, neavând de lucrat ca aici, în Mamaia, la 6.30, când m? duceam la restaurantul de la bungalow-uri, iar angaja?ii restaurantului cântau la chitar?, la 6.30 diminea?a. Cât de relaxat s? fii, s? cân?i la chitar? la 6.30 diminea?a ? Eu le spuneam «Je veux manger. Vite!» Eu râdeam de mine, ei râdeau de mine. Asta a fost vacan?a", a rememorat amuzat primarul Maz?re, care a precizat c? va reveni în Madagascar.

Primarul a precizat c? starea de relaxare, de calm, a b??tina?ilor i s-a transmis ?i lui, iar la revenirea în ?ar? a mers direct într-un club ?i s-a speriat de atmosfera de acolo.

"Am venit foarte calm, de vreo trei zile nici nu particip la discu?iile ?stora cu politic?, cu… M-am întors sâmb?t? ?i m-am întors direct la club s? v?d ce se întâmpl?. Când am intrat în club, m-am speriat, pe cuvântul meu, nu în?elegeam ce se întâmpl?, era duduial?, aglomera?ie, fum, întuneric, lumin?, ce dracu se întâmpl?", a mai spus Maz?re.

El ?i-a prezentat ?i planurile urm?toare de vacan??, care includ excursii în Venezuela ?i Honduras. "O s? plec de Revelion într-un arhipelag în Venezuela ?i apoi plec în Honduras, unde o s? cobor pe un râu în jungl? o s?pt?mân? ?i dorm cu cortul la baza râului", a afirmat primarul ora?ului Constan?a.

Radu Maz?re a petrecut o vacan?? de dou? s?pt?mâni în Madagascar. El a spus c? cel mai scump a fost biletul de avion, care l-a costat aproximativ 1.500 de euro, iar acolo pentru cazare a pl?tit 20 de euro pe noapte pentru un bungalow de dou? persoane.

sursa: mediafax.ro

Navigation

[0] Message Index

Sitemap 
Go to full version
Mobile View