Anunturi Cumparari - Bazar > Autoturisme

Masina SH cumparata din tara sau din afara?

(1/1)

Sean28:
Salut,
Caut sa imi cumpar o masina, un Ford Focus produs din 2003-2004 incoace.
Ce imi recomandati?
1. Sa cumpar de la noi din parcurile astea auto aparute ca ciupercile dupa ploaie? de la samsarii de masini?
SAU
2. Sa fac un drum pana prin tarile astea exportatoare de masini SH, ca Germania?

CARE VARIANTA CREDETI CA E MAI RENTABILA?
(a se tine cont de: cheltuiala cu drumul, seriozitate -ma refer in primul rand la Kilometrajul masinii care poate fi dat inapoi, anul producerii, Euro-astea nu se pot modifica, sunt acte clare...)

Orice sfat imi e de mare ajutor.

Multumesc anticipat!

Pamico:
You are not allowed to view links. Register or LoginSalut,
Caut sa imi cumpar o masina, un Ford Focus produs din 2003-2004 incoace.
Ce imi recomandati?
1. Sa cumpar de la noi din parcurile astea auto aparute ca ciupercile dupa ploaie? de la samsarii de masini?
SAU
2. Sa fac un drum pana prin tarile astea exportatoare de masini SH, ca Germania?

CARE VARIANTA CREDETI CA E MAI RENTABILA?
(a se tine cont de: cheltuiala cu drumul, seriozitate -ma refer in primul rand la Kilometrajul masinii care poate fi dat inapoi, anul producerii, Euro-astea nu se pot modifica, sunt acte clare...)

Orice sfat imi e de mare ajutor.

Multumesc anticipat!

--- End quote ---

Sfatul meu este sa o iei direct din partea cealalta daca ai posibilitatea ! De aici nu merita sa o cumperi decat daca ai o persoana serioasa si care iti aduce masina special pentru tine ! Asta ca sa micsorezi pe cat posibil riscurile ! Din cate am auzit nu mai esti sigur nici din partea cealalta ce iei, ca s-au smecherit si ei, dar oricum riscul e mai mic !
Iti urez bafta si un sfat: nu te aventura ! Intoarce problema pe toate fetele si vezi care sunt avantajele si dezavantajele !

Cristian:
 >:D Prietene, am lucrat 20 de ani in Resita unde "tot al II-lea sau al III-lea cetatean este etnic german" si parerea lor chiar conteaza cand spun ca atat masinile luate din parcurile auto sau cele luate de la proprietarii germani sunt f f f bine intretinute. Ar fi multe de spus....sfatul meu este sa mergi acolo sa iti alegi o masina personal. Si daca se poate din partea mai de nord a Germaniei, sau daca vrei suna-ma si iti dau cateva nume ale unor f buni prieteni si colegi din Resita care se duc si aduc la comanda masina gasita de tine pe net si le dai 200 E pt efortul lor. Daca vrei suna-ma pe 0764.607823. Te salut si multa bafta.

Sean28:
in primul rand multumesc de sfaturi. apreciez!
eu unul m-am convins. caz concret: ma duc vis-a-vis de Dedeman/Selgros (Craiova) in parcarea aceea cu masini SH. ma uit la o Zafira. frumusica, pret bun. pe bord avea 115000Km intr-adevar, dar cand am ridicat capota, era notat cu markerul pe o eticheta (de la reviziile dintr-un autohouse probabil) anul 2009/115.000 Km. pai si din 2009 pana in 2011 a stat pe loc? nu s-a mai miscat nici 1Km? cand am intrebat omul de o vindea, i s-a cam impleticit limba...pai sa vezi, ca nu stiu cine a scris acolo la motor Km aia, ca el nu a umblat...vrajeala de 2 lei asa mi s-a parut.
concluzia: ai nostri le dau inapoi. e clar! asa scot pret mic acolo cand le cumpara.

p.s. nu generalizez pt ca azi am vazut un Opel H Diesel din 2006 cu 140.000 Km tot in Craiova, la Real acolo, dar avea carte service. mi-a aratat omul, se vedea clar...in primul an s-au facut 30.000Km si reviziile, stampila. acolo nu se umblase. 5000 eur. frumoasa masina.

Asa, din ce am mai discutat cu unu-altu:
1. unii zic ca "domne ei le ia de acolo cu platforma (3-5 masini) si le iese pret bun. tu daca vii cu ea pe roti, cu ce mai dai la numere provizorii, taxe de autostrada, gaz, etc, iesi mai scump decat daca o iei din tara".
2. altii zic ca te duci ca turistul si nu cunosti limba germana. vii cu mainile in buzunar (cu engleza ma descurc bine, nu cred ca nu ma pot intelege cu ei, chit ca dau mai mult din maini :)) . sa fim seriosi, pe mobile.de in autohouse-uri se specifica faptul ca se vb lb engleza.

Navigation

[0] Message Index

Sitemap 
Go to full version
Mobile View